سیستم های سردخانه ای نیک

سیستم های سردخانه ای نیک

 

سیستم های سردخانه ای نیک

برای سالیان متمادی، نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی با استفاده از روش‌هایی مانند دودی کردن، خشک‌کردن، ترشی انداختن و… امکان پذیر بود. خنک نگهداشتن، مطلوب ترین راه برای نگه داری تازه مواد غذایی و پروتینی است که در گذشته راه بسیار سخت و مشقت باری بود. منجمد کردن و خنک کردن  تنها راه نگه داری طولانی مدت محصولاتی مانند میوه جات، گوشت، سیب‌زمینی، سیر، پیاز و... است.

در پی تحقیقات گسترده‌ای که برای منجمد کردن و نگهداری مواد غذایی صورت گرفت، چینی‌ها اولین نفراتی بودند که به استفاده از قابلیت سرما برای نگهداری مواد غذایی پی بردند. سپس این روش در میان ایرانی‌ها و یونانی‌ها نیز رواج پیدا کرد.

در اوایل قرن نوزدهم یخدان‌هایی دوجداره برای نگهداری مواد غذایی ابداع شد؛ در میان جداره‌های آن‌ها از خاک ‌اره و کاه برای کاهش تبادل هوای محیط بیرون با درون یخدان استفاده شده بود. درون این یخدان‌ها تکه‌های یخ قرار می دادند و مواد گوشتی تا یک هفته بدون هیچ مشکلی در این یخ دان ها تازه می ماند (ویکی پدیا پیج یخچال).

سیکل تبرید تراکمی در سال ۱۸۰۰ اختراع شد اما ۳۴ سال طول کشید تا اولین دستگاه قابل استفاده ساخته شود. از این دستگاه در سردخانه ها و کارخانه های آبجو سازی استفاده می شد(ویکی پدیا انگلیسی صفحه Heat pump and refrigeration cycle). آمونیاک به عنوان مبرد در سیکل تراکمی، برای اولین بار در فرانسه و در سال ۱۸۵۰ استفاده شد و در سال ۱۸۶۰ در آمریکا، از آن در دستگاه یخساز مصنوعی بهره بردند(ویکی پدیا صفحه مبرد). در سال ۱۸۷۲ اولین دستگاه یخ سازمصنوعی رسما ثبت اختراع شد (ویکی پدیا انگلیسی صفحه ice maker ( و این تاریخ نقطه عطفی در صنایع سرمایشی و تهویه مطبوع به شمار می رود. از سال ۱۹۰۰ ماشین های تبرید تراکمی به صورت تجاری در صنایع یخسازی، غذایی و شمیایی قرار گرفت.

در سال ۱۹۱۵ سیستم‌هایی که از کمپرسور استفاده می کردند و تا حدود زیادی به یخچال‌های امروزی شباهت داشتند اختراع شدند. در این سیستم‌های سردخانه ای می‌شد ۱٫۵ تا ۲ سال، مواد غذایی را به خوبی و بدون افت کیفیت نگهداری کرد (ویکی پدیا انگلیسی صفحه compressor ).

از سال ۱۹۳۰ سیستم های تبرید فریونی به موازات سیستم های آمونیاکی توسعه پیدا کردند و امروزه به صورت گسترده ای در سیستم های خانگی و تجاری استفاده می شوند ( ویکی پدیا صفحه دی‌کلرودی‌فلوئورومتان).

در پایان قرن بیستم، علم تبرید به عنوان یکی از ده تکنولوژی برتر قرن شناخته شد که دنیا را تغییر داد و موجب زندگی بهتر انسان روی زمین شد. اهمیت این صنعت به حدی است که یکی از معیارهای سنجش رشد فن آوری در یک کشور، تعداد واحدهای صنعتی انجماد مواد غذایی و سیستم های حمل و نقل سردخانه دار و سردخانه های نگهداری است (مجله اینترنتی سیارک).

شرکت نیک از پیشتازان صنعت تبرید و سردخانه در ایران است. واحد طراحی و توسعه و تحقیق این شرکت همگام با بزرگان این صنعت در جهان حرکت می کند. سابقه طولانی مدیریت و پرسنل این شرکت موجب شده که بسیاری از ایراداتی احتمالی که در گذر زمان در سیستم ها نمایان می شود رفع و دستگاه های ساخته شده در شرکت نیک به نهایت بلوغ خود برسند. گواه این ادعا کیفت بالا دستگاه ها و اعتماد کامل بزرگان این صنعت به برند تجاری نیک است.

کیفیت بالای دستگاه های نیک اتفاقی نیست و حاصل تجربه طولانی مدیریت، استفاده از متریال مناسب و با کیفیت، همچنین پرسنل کارآزموده و... است.

اواپراتورهای تونل انجماد شرکت نیک انتخاب اول اهل فن در ایران هستند بطوری که خط تولید شرکت به سختی می تواند تعداد مورد سفارش را آماده و در اختیار متقاضیان قرار دهد.

این محصولات، قابلیت های رقابتی مناسبی دارند که آنها را در کشور بی رقیب کرده است. از آن جمله می توان به

بازه ظرفیتی بالا ( 14.4 KW تا 175.4 KW)

استفاده از لوله های 5.8  با آرایش مثلثی و ضریب انتقال حرارت بالا از مبرد به هوای گذرنده

قابل استفاده با انواع مبرد از جمله  R22 ,R134a ,R404A ,R407A و... یا مبردهای جایگزین همچون ترکیب پروپیلن گلیکن یا CO2، دامنه وسیع عملیاتی ( C 10+ تا C 40 - ) اشاره کرد.